X-te Wiosenne Koszalińskie Warsztaty „CRT po 10 latach”
data: 24.04.2013 - 26.04.2013
miejsce: HOTEL MEDUZA ul. Nadbrzeżna 2, Polska
strona www: http://www.ptkardio.lublin.pl/glowna.htm
Wiosenne Koszalińskie Warsztaty Resynchronizacyjne
"CRT po 10 latach
Pewne dylematy i problemy nadal pozostały"
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
WIOSENNE KOSZALIŃSKIE WARSZTATY RESYNCHRONIZACYJNE dawno już weszły do grafika spotkań Osób zainteresowanych postępami w stymulacji, w tym CRT. Ta ostatnia stanowi dziś już standardową procedurę i choć nadal pozostaje wiele zagadnień nie do końca rozwiązanych (kwalifikacja pacjentów, postępowanie z pacjentami "z pogranicza" wskazań do CRT, kryteria i dobór optymalnej lokalizacji wszystkich elektrod w układzie resynchronizującym, programowanie jednostek CRT oraz wskazania do stosowania urządzeń z opcją terapii wysokonapięciowej) to jednak ostatni rok nie przyniósł nowej wiedzy.
Warsztaty Resynchronizacyjne mają bardzo szczególny charakter: po pierwsze są JUBILEUSZOWE (X-te), po drugie - wobec "wyczerpania się ich formuły" - są OSTATNIMI Warsztatami w tej formie. I po trzecie - zbiegły się w czasie z 50-leciem Głównego Sponsora edukacji w "dziedzinie Elektro" w Polsce, w tym i naszych Warsztatów - Firmy Biotronik.
Gdy zaczynaliśmy Pierwsze Warsztaty - CRT była (w obiegowej opinii)uznawana za metodę eksperymentalną a stosujący ja w codziennej praktyce mogli być oskarżani o dowolnie złe intencje. Dopiero od 2003 r, gdy FDA oficjalnie uznała CRT i pojawił się pierwszy dedykowane ale bardzo prymitywny sprzęt - metoda ta przestała być eksperymentem, choć wcześniej dzięki niej leczono już na świecie blisko 2000 chorych.
Dziś, AD 2013 CRT niemalże trafiła "pod strzechy" ze wszystkimi tego następstwami. Z jednej strony stała się metodą dostępniejszą dla wielu chorych, z drugiej zaś - jej rozpowszechnienie spowodowało wzrost liczby późnych powikłań, zwłaszcza u chorych poddawanych zabiegom rozbudowy systemów. Generuje kolejne wyzwania.
W tym szczególnym roku w którym podsumowujemy 10 lat CRT w Polsce, stan naszej wiedzy ale również niewiedzy (TAK), zwracamy się w kierunku problemów wczesnych i późnych tej metody leczenia.
O zapotrzebowaniu na takie Warsztaty świadczy liczba zgłoszeń - w ubiegłych latach zawsze przekraczająca organizacyjne możliwości przyjęcia wszystkich chętnych. Świadczy również o tym zawsze pełna sala wykładowa np. o godz.22-giej, podczas naszych poprzednich dziewięciu spotkań.
Warsztaty (od lat dedykowane dla zaawansowanych i średnio-zaawansowanych), poświęcone są przede wszystkim zaprezentowaniu (na możliwie najwyższym, ale osiągalnym w Polsce poziomie) nowości tej metody leczenia ze stałym powracaniem do podstaw, czyli spraw zasadniczych. Jak co roku zależy nam również, by przekazać Uczestnikom możliwie dużo nowych myśli, koncepcji i opinii, które przywieźliśmy w ostatnich latach z Cardiostim'ów, Kongresów HRS i innych a przede wszystkim - byśmy podzielili się własnymi doświadczeniami i refleksjami. Ewolucja programów i tematyki naszych Wiosennych Warsztatów resynchronizacyjnych dowodzi, że obecnie jesteśmy na etapie dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy mniej i bardziej doświadczonymi Osobami i Zespołami.
Nie, Koszalina tak do końca nie opuścimy; by może Obecne Warsztaty zmienią nieco formułę i staną się "Podstawową Szkółką" CRT dla Kolegów rozpoczynających swoją życiową przygodę zawodową z Elektroterapią. Może kiedyś, gdy w WSZS w Koszalinie powstanie Oddział kardiochirurgii - nasze Warsztaty staną się Koszalińską Szkołą Leczenia Powikłań Elektroterapii ? "Życie" zadecyduje.
Wyrazy ogromnej wdzięczności należą się Firmie Biotronik-Polska, która przez 10 lat wspierała zarówno ten, jak i inne eventy edukacyjne z dziedziny elektroterapii.
Dzięki wspaniałej postawie naszych Wykładowców i tym razem udało nam się utrzymać bezpłatną konwencję Warsztatów - tzn. bez opłaty za uczestnictwo. Największe podziękowania z mojej i z Naszej strony należą się Organizatorowi tego spotkania - Pani Doktor Elżbiecie Zince i jej Zespołowi, którzy to oprócz doskonałych warunków do przeprowadzenia spotkania od lat zapewniają jego niepowtarzalny klimat i atmosferę. To nie zwrot grzecznościowy; Kto choć raz był w Mielnie/Koszalinie - wie że to prawda.
Przewodniczący Komitetu Naukowego
Prof. Andrzej Kutarski
MIEJSCE WARSZTATÓW
Wykłady, seminaria:
Wykłady, seminaria: HOTEL MEDUZA
ul. Nadbrzeżna 2, MIELNO
Tel. 0 94 348 08 90 Fax. 0 94 348 08 94
www.meduza.mielno.pl
Zajęcia praktyczne:
Oddział Kardiologii, Szpital Wojewódzki w Koszalinie
ul. Chałubińskiego 7; 75-950 Koszalin
Tel/fax: 0 94 346 32 32